(Microsoft Word - Za263271cznik 3 sopocki teatr ta361ca.doc)

Sopocki Teatr Tańca – CRASH!

Koncept i wykonanie: Joanna Czajkowska, Artur Aponowicz
Muzyka: Michał Jeziorski (SPIKA)
Premiera: Dworzec PKP Gdansk Główny, Streetwaves Festival, 20.05.2011

 

Motto:

„Nie pragnąłem przecież nic więcej, niż żyć tym, co samo chciało ze mnie się wydobyć.
Czemuż było to tak bardzo trudne?” – Hermann Hesse „Demian”

 

„Crash!” to performance choreografki Sopockiego Teatru Tańca Joanny Czajkowskiej i partnerującego jej Artura Aponowicza, perkusjonisty i aktora teatru ulicznego. Balansując na przecięciu zabawy i powagi, gry z widzem i dystansu, artyści wciągają publiczność w teatralną opowieść o życiu Gwiazdy Baletu światowej sławy..

Joanna Czajkowska po raz kolejny metaforycznie opowiada o sobie samej, o losie tancerki, która rozkwita niczym egzotyczny kwiat pośrodku świata realnego i zderza się z zastaną rzeczywistością.

Joanna Czajkowska – tancerka, choreograf, pedagog tańca; członek Sekcji Tańca i Baletu ZASP, a także FIA – The International Federation of Actors oraz EON – The European Network of Independent Theatre Makers; absolwentka Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego i Kwalifikacyjnego Kursu Instruktorów Tańca Współczesnego przy SAK w Gdansku, zdobyła dyplom artysty – tancerza, przyznawany przez Zwiazek Artystów Scen Polskich honorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2005, 2009, 2010 i 2011 otrzymała Stypendium dla Twórców Kultury Marszałka Województwa Pomorskiego. Wczesniej związana z Teatrem Patrz Mi Na Usta i Gdańskim Teatrem Tańca. Jako choreograf i niezależny twórca debiutowała w 1997 roku, a w 1998 rozpoczęła artystyczną współpracę z Jackiem Krawczykiem, co stało się początkiem istnienia Sopockiego Teatru Tańca (do marca 2010 działającego pod nazwą Teatr Okazjonalny). Tańczyła na scenach teatralnych w całym kraju m.in.: w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Szczecinie, Wrocławiu i za granicą: Litwa, Czechy, Rosja, Islandia, Portugalia, Niemcy, Rumunia, Szwecja, Luksemburg, Estonia, Francja, Mołdawia, Bułgaria, Argentyna, Indonezja, Włochy, Hiszpania. Jest twórcą i współtwórcą choreografii do około 30 spektakli STT, a także do licznych innych spektakli i projektów: m.in. „Fabryka Papieru”, „Solidarność 80”, „Goldwasser od Gdańszczan” itp. W 2008 roku zrealizowała spektakl „The Moment” dla niemieckiego Goerlitz Tanz Theater. Jako pedagog pracowała dla Studium Animatorów Kultury w Gdańsku, Integracyjnego Klubu Alternatywnego WINDA w Gdańsku, Teatru FETA i Sopockiej Sceny Off de Bicz. W 2006 nominowana do nagrody „Artysta Roku 2005” w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto. We wrześniu 2006 roku na zaproszenie dyrektora programu dla profesjonalnych tancerzy Dance Advance była gościem Live Art Festival and Philly Fringe w Filadelfii (Stany Zjednoczone). Zajmuje się tańcem również od strony teoretycznej. W grudniu 2010 na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże odbyła się premiera adaptacji „Wojny polsko–ruskiej pod flagą biało–czerwoną” według jej scenariusza i reżyserii, której producentem było Nadbałtyckie Centrum Kultury.

W ciągu ostatnich 12 lat Joanna Czajkowska wraz ze swoim teatrem prezentowała autorskie spektakle na licznych festiwalach w kraju i za granicą.

Artur Aponowicz – ur. 1982 roku w Toruniu; aktor teatru ulicznego, perkusjonista, pedagog z zakresu teatru fizycznego i gry na instrumentach perkusyjnych, reżyser oświetlenia. Założyciel Kolektywu Artystycznego SIEdzieje.
– 2002 – 2007- aktor teatru ulicznego Teatr Snów ( spektakle „Pokój”, „Stół”, „Pracownia”, szereg instalacji teatralnych, warsztatów, parady uliczne)
– 2002 – 2007 – perkusjonista zespołu Dzembersi – ponad 100 koncertów, w tym koncert na festiwalu Przystanek Woodstock w 2005r.
– 2006 – 2010 – aktor Teatru Lustra Strona Druga (spektakle „Igrając z Burzą”, „Archedream”, „Łapacze Snów”, „Czaj Starego Samowara”, instalacje teatralne, parady)
– 2007/2008 – współudział w tworzeniu sambowej grupy perkusjonistycznej Rhythm of Resistance.
– 2007 – 2011- prowadzenie warsztatów bębniarskich (‘Plama”, „Projektornia”, „Meander”, „Dom kultury w Pierwoszynie”, „Zaroslak”, warsztaty plenerowe)
– 2009 – kierownik techniczny Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.
– 2009 – 2010 – instruktor teatralny w Polskiej Akademii Teatru Niezależnego na Litwie.
– 2009 – 2011 – reżyseria oświetlenia („Transkrypcje Hommage pour Chopin”, „Vitruvian Man”, „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, „Powiększenie – Zoom Out” i wiele innych)
– od 2009 – koordynator Kolektywu Artystycznego SIEdzieje (www.siedzieje.artpal.pl)