LEGENDA O CZARTACH I SMOKU
Częstochowa została zaatakowana przez Czarty i Licho – złego demona niosącego nieszczęście, zły los i choroby. Legendarny przywódca miasta Częstoch w asyście swojej straży (Kruka i Lwa), a także mieszkańcy naszego miasta (m.in. Kalina Jędusik i Muniek Staszczyk) muszą uciekać. W pogoń za nimi ruszają dzielni obrońcy miasta. Pogoń kończy się, kiedy Częstoch i jego poddani zostają pojmani przez Czarty i mają zostać pożarci przez Licho. Czy obrońcy miasta zdążą uratować mieszkańców? Czy Czarty i Diablice przejmą władzę nad miastem?

Parada Festiwalowa to najbardziej widowiskowe wydarzenie pierwszego dnia festiwalu Frytka OFF. Parada zacznie formować się o godzinie 20:30 na ulicy Piłsudskiego. Następnie ruszy ulicami: Katedralną, Krakowską, Berka Joselewicza oraz Wilsona, aby około godziny 22:00 powrócić na ulicę Piłsudskiego. Punkt kulminacyjny parady odbędzie przed budynkiem filharmonii.
W tym roku w paradzie udział wezmą Częstochowie Głowy, czyli Częstoch, Kruk, Lew, Kalina Jędrusik oraz Muniek Staszczyk, którzy uciekać będą przed Czartami wspomaganych przez złego demona (NOWOŚĆ!). Diabelską muzykę zapewni zespół perkusyjny L’ombelico del Mondo i tańczące Diablice. Do diablic dołączą w tym roku również tańczący z kijami zespół Bastoners oraz Garnizon Fortecy Częstochowskiej – dzielni obrońcy miasta, których zadaniem będzie wyrwanie miasta ze szponów Czartów.

Bezpieczeństwo w trakcie parady festiwalowej
w dniu 24 czerwca 2016 roku w godzinach 20:00 – 23:00
(informacja do miesięcznika Jasne, że Częstochowa, na stronę internetową festiwalu oraz dla mieszkańców ulic, którymi przejdzie parada frytkowa)

Zapraszamy Cię do wspólnej zabawy z Czartami podczas tegorocznej Frytki OFF. W  tym roku będziesz mógł poskakać pod parasolem czarcich iskier, ale żeby móc to zrobić prosimy Cię o:
ubranie długich spodni i założenie pełnych butów,
założenie t-shirtu z długim rękawem lub bawełnianej bluzy z kapturem,
założenie okularów ochronnych i bawełnianej czapki,
rozsądne zachowanie i stosowanie się do poleceń Czartów oraz służb porządkowych;
niezwłoczne zwrócenie się o pomoc do służb medycznych w przypadku oparzenia;
zachowanie spokoju i umożliwienie działania służb ratunkowym w sytuacji zagrożenia;

Mieszkańców ulic, którymi przejdzie parada prosimy o:
nie parkowanie samochodów na trasie parady w godzinach od 16:00 do 24:00
dokładne zamknięcie okien i drzwi wejściowych
oglądania parady z balkonów i okien, a przede wszystkim…
… wzięcie udziału w paradzie!

Jeśli planujesz robić zdjęcia lub filmować podczas parady nie zapomnij założyć filtru na obiektyw i osłony na LCD. Iskierki lubią zostawiać na nich trwałe ślady.