O FESTIWALU

Częstochowski Festiwal Kultury Alternatywnej FRYTKA OFF odbędzie się 10-11 czerwca 2011 roku w Częstochowie na ul. Piłsudskiego. Będzie wydarzeniem promującym kulturę niezależną i alternatywną, prezentowaną przez artystów wywodzących się z Częstochowy, subregionu północnego województwa śląskiego oraz zaproszonych do udziału ze Śląska, kraju, a nawet zagranicy.

Dwudniowy festiwal będzie tworzył interdyscyplinarną przestrzeń dla prezentacji różnego rodzaju projektów z pogranicza dziedzin takich jak: teatr, muzyka, sztuki plastyczne, oraz innych form, reprezentowanych przez twórców wywodzących się z różnych środowisk twórczych. Festiwal będzie promocją młodej sztuki, zaprezentuje nowatorskie i alternatywne dokonania artystyczne. Odbiorcami FRYTKI OFF będą ludzie poszukujący nowych jakości i form w sztuce, i zainteresowani aktywnym udziałem w kulturze.

Imprezy realizowane w ramach festiwalu będą całkowicie otwarte i dostępne dla publiczności, także tej przypadkowej, dla której festiwalowa forma prezentacji może być jedyną okazją do kontaktu ze sztuką alternatywną.

Festiwal FRYTKA OFF poprzedzony będzie tygodniem warsztatów prowadzonych przez animatorów kultury z Częstochowy oraz zaprzyjaźnionych z nimi gości z zagranicy. Wśród wydarzeń festiwalowych znajdą się spektakle uliczne, instalacje, happeningi i sztuki performance. Festiwal nierozerwalnie związany będzie z przestrzenią miejską Częstochowy i ujawni nieeksploatowane dotychczas pod względem organizacji wydarzeń kulturalnych przestrzenie.

Tłem festiwalu będzie teren przy ul. Piłsudskiego, zwyczajowo określany Aleją Frytkową (stąd też nazwa festiwalu). Jest to jedno z miejsc stanowiących o lokalnym kolorycie miasta.

Ponadto przestrzeń Alei Frytkowej sąsiaduje z najbardziej reprezentacyjną ulicą Częstochowy – Aleją Najświętszej Maryi Panny. W sąsiedztwie ul. Piłsudskiego znajduje się też m.in. główny Dworzec PKP i „Konduktorownia” – siedziba Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, a w pobliżu Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Częstochowskiego.

logo