Teatr From Poland

TEATR FROM POLAND (Częstochowa/Mysłowice/Katowice) działa od 2001r. i jest kontynuacją kultowego w latach 90-tych częstochowskiego Teatru WIFIFI. Ma kilkunastoletnie doświadczenia teatralne na działce teatru autorskiego.
Tworzą go: Jarosław Filipski (założyciel, reżyser i aktor Teatru WIFIFI, organizator Radykalnych Nocy Teatralnych MESSIS, konstruktor teatralny w śląskich instytucjach kultury) oraz Wojciech Kowalski (czołowy aktor Teatru WIFIFI, występował w filmach wytwórni A’YOY związanej z kabaretem POTEM, happener i bibliotekarz), a także Andrzej Gęsiarz, Paweł Ziegler, Joanna Chwastek i wielu innych młodych i zdolnych współpracujących przy realizacjach spektakli plenerowych. Jak sama nazwa wskazuje jesteśmy teatrem z Polski.
Od kilku lat prowadzą z uporem i zaangażowaniem autorską scenę w Częstochowie TEATR FROM POLAND Aleja NMP 2.
Teatr prowadzi warsztaty teatralne z młodzieżą. W wyniku tych działań powstał Teatr Narybek From Poland.

TEATR FROM POLAND na Frytce Off zaprezentuje dwie formy artystyczne:
„Żywe Pomniki” oraz „Personę”.

„Żywe Pomniki” (reż. Jarosław Filipski) to teatralna prezentacja kilku-kilkunastu postumentów, które – stając się przez chwilę obiektami miejskiej architektury aktywnie uczestniczą w życiu ulicy.

Żywe Pomniki

Inspirację do ich powstania stanowi dyskurs z polską tradycją stawiania monumentów, którą twórcy określają mianem „polskiej pomniczkowatości”.
Aktorzy – Pomniki na kilka godzin stają się częścią miasta. „Porozrzucani” w jego zabudowie pozornie pozostają jego biernym elementem lecz faktycznie każdy przechodzień może je „ożywić”. Ta forma sprawia, że każda jego odsłona zawiera w sobie element nowości, zależny od intensywności interakcji z widzem – ustanowionym zarówno w roli odbiorcy, ale i współtwórcy powstającej inscenizacji. Każdy Pomnik ma swoją tabliczkę z nazwą, która intryguje potencjalnego widza. Ich celem jest wciągnąć publiczność do zabawy jaką potrafi być teatr i z powodzeniem im się to udaje.  Wśród Pomników pojawiają się takie jak: Śmieję się do sera, motyw, Kręcę hula – hopem, Jestem synem Micke’a Jaggera, Wizualizcje… itd
Teatr ma w swoim dorobku występy na najważniejszych festiwalach ogólnopolskich: Malta w Poznaniu,  FETA w Gdańsku, Teatrów Ulicznych w Krakowie, Jeleniej Górze itd. Jak i na międzynarodowym festiwalu Sztuka Ulicy w Warszawie.

Teatr From Poland, „Żywe Pomniki”
21 czerwca 2013, godz. 16.30-20.00
Promenada Czesława Niemena
wstęp wolny

PERSONA (Scenariusz i reżyseria Jarosław Filipski)
Spektakl traktuje o współczesnej polskiej rzeczywistości z ironią. Występują kultowe postacie życia publicznego: Persony znane, zmieszane, wstrząśnięte i nieobojętne.
To nowa wersja spektaklu Teatru From Poland, w którym tym razem zagrają młodzi częstochowscy aktorzy z teatrów  SKT naJana oraz Częstochowska Grupa Kowadło, czyli „od Pana Wojtka Kowalskiego”.
SKT naJana – to Studenckie Koło Teatralne działające przy Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie od 2007r. Założycielami teatru jest m.in. Jakub Jura i Iwona Jurczyk. Obecnie skład teatru tworzy grupa młodych ludzi pełnych pasji i uporu. Od kilku lat SKT naJana działa z zaangażowaniem i determinacją, tworząc różne przedstawienia.

Teatr From Poland, spektakl „Persona”

21 czerwca 2013, godz. 17.20-18.00
Promenada Czesława Niemena
wstęp wolny