Teatr Lustra Strona Druga

Teatr Lustra Strona Druga jest trójmiejskim teatrem niezależnym, założonym przez Alicję Mojko w 2005 roku. Spektakle „Luster” prezentowane były na prestiżowych festiwalach teatralnych, m.in: ,,Contacting the World’’ w Liverpoolu, Festiwalu Szekspirowskim (,,Igrając z burzą’’ zrealizowana we współpracy z zambijskim Teatrem Barefeet), czy ,,I Zero Budget Festival’’ we Wrocławiu na zaproszenie Thomasa Richardsa. Liderami teatru są Alicja Mojko i od 2009 roku: Maciej Gorczyński. Ich dotychczasowe przedstawienia były krótkimi formami teatralnymi, „teatralną impresją’’. Jest to teatr plastyczny z wykonywaną na żywo muzyką, precyzyjnym ruchem scenicznym, dotykający problemu inicjacji, podróży wewnętrznej, archetypów i teatr łączący groteskę, muzyczność i plastykę ruchu. Zespół aktorski tworzą w większości studenci i absolwenci kierunków humanistycznych na Uniwersytecie Gdańskim, których połączyła wspólna teatralna pasja.
W Częstochowie Teatr Lustra Strona Druga pokaże spektakl ,,Misja: Wiosna’’ –  wyprawę w czasy Dwudziestolecia Międzywojennego, wyprawę utkaną z obrazów inspirowanych grafikami Brunona Schulza, z fragmentów opowiadań Mistrza z Drohobycza, oryginalnych tekstów reklam, z muzyki będącej po części kompozycją aktorów, a także z przedwojennych szlagierów, które mógł znać Bruno Schulz, i które być może towarzyszyły pracy jego wyobraźni.
Obsada: Weronika Podlesińska, Adrianna Lisewska, Paweł Oleksiński, Adam Akerman, Sławomir Kochanek, Paula Siwak, Paweł Opieszyński
Scenografia: Lustra Strona Druga i Anna Szpakowska
Scenariusz na podstawie opowiadań Brunona Schulza: Małgorzata Michalczyk, Maciej Gorczyński
Współpraca reżyserska: Małgorzata Michalczyk, Alicja Mojko
Reżyseria: Maciej Gorczyński

http://www.lustrastronadruga.art.pl/