Julia Marcell

Julia Marcell

Julia Marcell to niezwykle uzdolniona polska artystka tworząca w Niemczech. Jest zarówno pianistką, skrzypaczką, kompozytorką, jak i autorką tekstów. Sama określa swoją muzykę mianem „classical punk”, a krytycy czasem dodają „punk liryczny”. Przewrotna to kategoria, ale zaskakująco dobrze oddająca ducha jej twórczości. Muzyka Marcell to cała masa różnorakich dźwięków połączona z jej dynamicznym, a przy tym wyjątkowo delikatnym głosem. Razem tworzy to niezwykłą i hipnotyzującą mieszankę.
Niesamowita jest również historia jej fonograficznego debiutu. W 2008 r. artystce udało się zdobyć pieniądze na wydanie swojego pierwszego albumu „It Might Like You”, za pomocą serwisu internetowego sellaband.com. Pokazała w ten sposób, że aby zaistnieć na muzycznym rynku nie trzeba koniecznie oczarować jakiejś wielkiej wytwórni, wystarczy oczarować słuchaczy. Julia nie zmarnowała szansy i stała się naszym „ekskluzywnym towarem eksportowym”. Nietuzinkowa Julia Marcell od dłuższego czasu jest doceniana za granicą i powoli zyskuje także coraz większą popularność w Polsce. Szczególnie druga płyta „June” (2011) została bardzo dobrze przyjęta. Marcell udowadnia, że jest artystką poszukującą i niejednoznaczną. Daje popis prawdziwej muzycznej erudycji i umiejętności sprawnego lawirowania między spokojnymi, balladowymi kawałkami, a szalonymi kaskadami, często mocno zanurzonymi w elektronice.
Nagrodzona Paszportem Polityki oraz Nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego Julia tworzy głównie w oparciu o fortepian i kwartet smyczkowy. Jej muzyka jest wielopoziomowa, plastyczna i ma niezliczoną ilość warstw. Dlatego nie dajcie się zwieść, mimo że jej głos i kompozycje są urocze i subtelne, nie jest to łagodna, nostalgiczna muzyka dla pensjonarek. Julia Marcell potrafi zagrać z pazurem, przytupem i prawdziwym scenicznym szaleństwem.

Julia Marcell
21 czerwca 2013, godz. 21.30-22.30
mała scena muzyczna
Amfiteatr przy Promenadzie Czesława Niemena
wstęp wolny