Pink Freud

Pink Freud, założony w 1998 roku przez Wojtka Mazolewskiego, to jeden z najoryginalniejszych głosów we współczesnym jazzie i nie tylko. Zespół przyczynił się do zmiany generacyjnej na polskiej scenie jazzowej i do otworzenia rynku wydawniczego na siłę muzyki niezależnej. Formacja przedefiniowała jazzową kompozycję dla pożytku nowoczesnej i wymagającej publiczności.
Ostatnim albumem studyjnym grupy był "PUNK FREUD" który odniósł duży sukces artystyczny i komercyjny. W recenzjach można znaleźć opinie:" to muzyka radykalna (…), jazz z najwyższej półki" – Piotr Iwicki, „Gazeta Wyborcza”, " Z nadziei polskiego jazzu Pink Freud zmieniają się w jego główną siłę" – Jacek Skolimowski „Przekrój”.
Opinie dziennikarzy potwierdziła publiczność, podczas niezliczonych koncertów w kraju i zagranicą (Meksyk, Chile, Argentyna, Peru, Maroko, Niemcy, Austria, Francja, Portugalia, Wlochy, Węgry, Słowenia, Słowacja, Czechy, Ukraina).
W 2008 i 2009 roku Pink Freud został wybrany najlepszym zespołem elektrycznego jazzu w ankiecie Jazz Top 2007 miesięcznika Jazz Forum.
Zespół odebrał też nagrodę Jazzowego Oscara, przyznawaną przez Stowarzyszenie Melomani.
Pink Freud został doceniony za teledyski – w 2005 roku otrzymał Yacha w kategorii „Inna Energia” za teledysk do utworu "Come as you are". W 2007 roku zespół zdobył Grand Prix festiawalu Yach Film za teledysk do utworu "Dziwny jest ten Kraj" otwierający album "PUNK FREUD" oraz nagrodę na festiwalu Northernwave w Islandii.
Kolejne wydawnictwo pt. "Alchemia" (Alchemia/Universal) będące zapisem występów grupy w Krakowskiej Alchemii (i pierszym, oficjanym albumem koncertowym grupy) tylko to potwierdziło. W „Przekroju” Bartek Chacinski napisał: "Oto kolejny przykład, jak z roku na rok rośnie poziom nowej polskiej sceny jazzowej" .
"Nie tracąc nic ze swej nieodłącznej energetyczności, a przybierając na rozmachu i głębi, Pink Freud wyznacza "Alchemią" kolejny wyrażny punkt na swojej artystycznej drodze, charakteryzując się autorską wizją muzyki, wykonawczym kunsztem i sceniczną ekspresją. Jest w tych dźwiękach wiele wątków, zdumiewająca erudycja eksplorowanego nurtu, odwaga i potężna porcja zabawy." – Piotr Lewandowski „Popup Magazine”.
W marcu 2008 zespół wybrał się w kolejną trasę koncertową do Ameryki Poludniowej (Meksyku, Peru, Chile i Argentyny). Zaraz po powrocie odbył trasę po kraju oraz koncertował w Austrii i na Wyspach Brytyjskich, odwiedził Afrykę, gdzie zagrał koncert na festiwalu Jazz Festival of Rabat-JAZZ AU CHELLAH.
Rok 2009 zaowocował współpracą z saxofonistą Peterem Warehamem (Acoustic Ladyland), która zakończyła się wspólną trasą koncertową w Polsce i Wielkiej Brytanii.
W 2010 roku Pink Freud wrócił z nowym albumem. Płyta „Monster of Jazz” ukazała się na rynku 23 kwietnia. Album zawiera 12 nowych utworów, w tym 10 kompozycji autorskich. Na płycie możemy usłyszeć także Pink Freudową interpretację graficznej kompozycji Anthony Braxtona oraz piękny utwór „Autechre”.
Goz Quarter. Album został nagrany w składzie poszerzonym o Adama Barona i znanego już z zeszłorocznych koncertów Pink Freud Jurka Rogiewicza. Są oni obecni także podczas koncertów promujących nowa płytę „Monster of Jazz”. Zwracającym uwagę elementem jest szata graficzna wydawnictwa, będąca dziełem Adama Kamińskiego.
Pink Freud zagra 10 czerwca w festiwalowym namiocie Frytki Off.