Teatr Tańca Włodzimierza Kucy

 

O spektaklu "Dziewczyna z pomarańczami"
– Nie zainspirowała mnie książka Josteina Gaardera, od niego wziąłem tylko tytuł. Inspiracją była noc i wszystkie magiczne tajemnice, jakie ze sobą niesie – mówi o swoim najnowszym spektaklu Włodzimierz Kuca. „Dziewczyna z pomarańczami” jest opowieścią – bajką. Tytułowa bohaterka (Marta Gierczak) wprowadza widza w świat swoich sennych marzeń i fantazji, jest ich świadkiem, a zarazem uczestnikiem. Przed jej (i naszymi) oczami przewija się szereg ciągle zmieniających się zdarzeń – obrazów, w których biorą udział różne postacie – kolory: Biały – Wiatr (Filip Kowal), Czarny – Latarnik (Bazyli Ogiński), Pajac (Marta Starostecka), Clowni, Kwiaciarka i inne stwory z pogranicza jawy i snu. Akcja dzieje się na widmowym przystanku ustawionym pośród tej baśniowej nie-rzeczywistości. Odjechane kostiumy, autorska choreografia taneczna – typowe dla Kucy pomieszanie stylów, ciekawa scenografia i zaskakujące efekty specjalne (podświetlany pociąg, świetlisty deszcz) – to atuty jedenastego już spektaklu częstochowskiego Teatru Tańca, który zobaczymy na teatralnej ulicznej scenie Frytki OFF.

Choreografia, reżyseria: Włodzimierz Kuca.
Oprac. muzyczne: Mariusz Walaszczyk.
Scenografia: Piotr Golec, Jakub Świetlak. Wykonanie pociągu: Adam Garbaciak.

Występują: Marta Gierczak (Dziewczyna z Pomarańczami), Filip Kowal (Biały), Bazyli Ogiński (Czarny), Marta Starostecka (Pajac), Michał Przybyła (Klaun chłopiec), Ada Pawłowska (Klaun dziewczyna), Anna Hampelska (Kwiaciarka), Alina Brodziak-Hyska (Turkus), Zuzanna Witkowska (Żółty), Karolina Cierpiał (Fiolet), Luiza Kowalska (Zielony), Karolina Bednarek (Pomarańcz), Piotr Zwolski (specjalista od powierzchni płaskich).

O Teatrze Tańca Włodzimierza Kucy
Pomysłodawcą i założycielem grupy jest Włodzimierz Kuca, który odpowiada za reżyserię oraz choreografię wszystkich wystawianych przez teatr spektakli. Jest dyplomowanym nauczycielem tańca i choreografem. Grupa tancerzy – pasjonatów tanecznej sceny Częstochowy – pod jego kierunkiem tworzy widowiska podczas, których ruchem i gestem, w blasku wielobarwnych świateł i przy dźwiękach muzyki, bez słów usiłuje opowiedzieć jak najwięcej, przenieść Widza w zaczarowany świat tańca.
Dotychczasowe przedsięwzięcia Teatru  to: Dworzec ZOO, Feniks, Dracula, Apokalipsa, Co w trawie piszczy, Edyp, Promocja, Dzwonnik, Dziewczyna z pomarańczami.
W ramach Częstochowskiego Teatru Tańca kształtują się najmłodsi adepci, którzy rozpoczynają swoją przygodę z tańcem pod okiem pedagoga, dyplomowanego nauczyciela tańca i choreografa Beaty Sobczak-Kucy, aby w następstwie zasilić szeregi wśród starszych kolegów.