Tymon & the Transistors

Grupa Tymon & The Transistors powstała z inicjatywy Tymona Tymańskiego w lipcu 2002 roku podczas Przystanku Olecko. Główny trzon zespołu tworzą Tymon Tymaoski (głos, gitara), Marcin Gałązka (głos, gitara), Arkadiusz Kraśniewski (gitara basowa), Filip Gałązka (instrumenty perkusyjne, głos). Zespół gra głównie muzykę rockową, ale chętnie sięga również do inspiracji jazzem i muzyką alternatywną. W repertuarze grupy znajdują się, obok nowych utworów, odświeżone aranżacje piosenek poprzednich formacji Tymona Tymaoskiego (Kury, Trupy, Czan, Poganie). Muzykę Tymona&Transistors wyróżnia przede wszystkim silny gitarowy charakter utworów.

Do tej pory grupa wydała trzy krążki. Pierwszy z nich będący muzyką do filmu Wojciecha Smarzowskiego Wesele odniósł ogromny sukces wśród publiczności i krytyków. Za muzykę do Wesela Tymaoski zdobył Orła 2005 oraz Złotą Kaczkę czasopisma Film. Druga płyta zespołu pt.: Don’t Panic! We’re From Poland zawiera materiał, na którym dominują hard rockery, przeplatane melodyjnymi balladami oraz intrygującymi numerami w klimacie 'nowofalowego' reggae.

Ukazująca się obecnie na rynku trzecia płyta Bigos Heart, która jest kompilacją najlepszych utworów Trupów i Czanu (dawnych formacji Tymaoskiego) w nowoczesnych aranżacjach Transistorsów. Na płycie dominują jednak nowe kawałki grupy, głównie w języku angielskim. Do współpracy zostali zaproszeni goście specjalni: Leszek Możdżer, Grzegorz Halama, Daniel Hertzov oraz Kuba Staruszkiewicz. Dojrzałe oblicze zespołu ujawnia się w klarownie zaaranżowanych utworach, łączących najlepsze dotychczasowe brzmienia kapeli.
Dalsze plany zespołu kręcą się wokół musicalu Tymaoskiego, Polskie Gówno w reżyserii Grzegorza Jankowskiego. Płyta z muzyką ukaże się w przyszłym roku w formie podwójnego albumu, na którym znajdą się zarówno utwory zespołu jak i parodiowanych przez Transistorsów kapel.

Tymon i jego Transistorzy zagrają 11 czerwca na scenie głównej festiwalu Frytka Off.